Aktuálně

02.06.2019: Výroba raw čokolády
14.10.2012: Vitariánský kalendář
11.08.2011: Bedničková služba
09.04.2011: Vitariánská, tedy tepelně nezpracovaná strava
23.04.2010: Sanatorium
27.02.2010: Odšťavňovače Champion Bio
11.08.2006: Lifefood.cz
byla spuštěna webová prezentace Lifefood.cz - stránky o živé stravě s novými produkty, informacemi, recepty a články
26.05.2006: CHT v Praze
Hledáte-li v Praze CHT centrum jedno z mála je na adrese: Lázně Cherubín, Školská 36, Praha 1 a tel. čísle:774669921. Paní Vendula už CHT nedělá.

Raw is fun!

Jak jsem potkal Vitální princip

Vydáno dne 06. 01. 2012 (9947 přečtení)

Bylo nebylo, jedno malé městečko a v něm žil pětatřicetiletý mladý muž, který spokojeně využíval všech výhod civilizovaného způsobu života. Dobře a hodně jedl a pil, převážně levné produkty potravinářského průmyslu. Hojně využíval vymožeností moderní doby, jakou jsou automobily, televizory, počítače, pohovky, telefony aj. A slepě důvěřoval autoritám, které byly stvořeny pro ještě větší pohodlí moderního člověka, jako lékařům, vědcům, politikům, kapitánům průmyslu aj. A tak ten mladý muž žil svým bezstarostným spokojeným životem, bez nutnosti o něm přemýšlet a rozhodovat, protože to za něj dělali jiní, a pokud náhodou nezemřel, žije dodnes.

Tak takhle nějak, by mohla začínat a končit úžasná pohádka o člověku dnešní moderní doby. Pohádka o 99 % naší populace, která uvěřila, že ignorování přírodních zákonitostí nebude mít žádné následky, neboť je tu věda, která už nějaký recept najde. Recept na nový a snadný život, bez nutnosti dodržovat přírodní zákony.

Ale ouha. Ono to nějak nefunguje. Čím lepší a modernější máme metody zdravotní péče, tím více jsme nemocní. Čím "lepší, dokonalejší a nutričně bohatší potravinové výrobky" máme, tím více trpíme podvýživou. Čím pohodlnější život máme, tím zažíváme více nepohodlí a to po všech stránkách: více nemocných těl, více frustrovaných myslí, méně duchovních hodnot. Tak takový je dnešní moderní svět.

Jistě jste pochopili, že onen mladý muž jsem já. Já před šesti lety. Já s váhou 140 kg, krevním tlakem 160/110, bolestmi kloubů, hlavy, počínající dnou, zažívacími obtížemi, věčnou únavou, úzkostnými stavy a neustále oroseným čelem a potem zbrocenou košilí, již při sebemenším pohybu, třeba pěším výstupu do 1. patra. To jsem byl já.

A tady vlastně začíná onen úžasný příběh, který vám chci dnes vyprávět. Tady začíná ta dobrodružná cesta, která mě, pětatřicetiletého obézního starce, dovedla až do dnešních dnů. Dnů, které by se daly charakterizovat, jako "úžasné". Samozřejmě v porovnání s předchozím stavem. Ne, nechci vám namluvit, že ta cesta byla snadná, a že jsem dnes ve skvělé kondici, úplně zdravý, bez sebemenšího problému a můj život se podobá další pohádce. To rozhodně ne. Chci vám ale ukázat, že ať se nacházíte v jakékoli situaci, ať jste mladí nebo dříve narození, ať jste vážně nemocní a nebo se jen necítíte být zdraví, vždy je tu možnost změny. Změny k lepšímu. Vždy je možnost sebrat veškerou odvahu, kterou ve svém životě vládnete, a změnit toho člověka, kterým jste, v člověka, kterým chcete být a kterým si zaloužíte být.

25.10. 2005 jsem došel na okraj propasti. Já, dobře stavěný, posilující, spokojený, perspektivní mladý muž, jsem se nervově zhroutil. Začalo to docela nevinně. Účastnil jsem se semináře o burzovním obchodování, když tu mě zčistajasna přepadly úporné bolesti břicha a žaludku. Téměř omdlévaje bolestí, jsem se vypotácel ze sálu a na chvíli se posadil na chodbě. Poléval mě studený pot a barva obličeje, byla k nerozeznání od bílých stěn té studené chodby. Bolesti však neustávaly a tak jsem se rozhodl, předčasně opustit seminář a odjet domů. Co se dělo v následujících dnech a týdnech bych nepřál ani svému největšímu nepříteli. No i když.... ;-)). K bolestem žaludku se přidaly srdeční potíže a nespavost. Následovala všechna možná vyšetření, návštěvy lékařů všech možných i nemožných profesí, noční návštěvy pohotovostí, dlouhotrvající nespavost, bolesti hlavy, neschopnost pracovat, neschopnost se radovat, konzumace různých léků, zhroucení osobního života a naprostá bezmoc a zoufalství. Nádherná a úžasná doba! Byl to pád na naprosté dno.

Výhodou pádu na dno je, že už dál nemáte kam padat. Takže máte dvě možnosti. Buď zůstanete ležet a zemřete a nebo se od dna odrazíte a budete stoupat. Zvolil jsem druhou možnost. Měl jsem to obrovské štěstí, že jsem byl obklopen lidmi, kteří mě dokázali nasměrovat tím správným směrem a já jim za to znovu neskonale děkuji. Přesně jak říká jedna východní moudrost: když je žák připraven, učitel se vždy najde. Začal jsem studovat vše, co se přirozeného způsobu života týkalo, ptal jsem se, ale hlavně jsem otevřel a zcela vyprázdnil svou mysl. To považuji v procesu změny životního stylu za klíčové. Pomalu jsem začal chápat podstatu. A také jsem začal dělat první malé nesmělé praktické krůčky. A právě v té době, začaly vznikat první obrysy unikátního systému/metody, která je sestavena z, vlastními zkušenostmi prověřených, dílčích způsobů změny životního stylu. Metoda později dostala název Vitální princip.

Proč Vitální princip? Protože Vitální princip - princip života - je podstatou všeho na naší planetě. Je to jeden z nejuniverzálnějších přírodních zákonů, který lze použít ve všem našem konání. Uvědomil jsem si, na základě vlastní zkušenosti a informací získaných od moudrých učitelů, že základem našeho bytí je život. Pokud by neexistoval život, neexistovali bychom ani my. Tedy princip života, ono nepostižitelné "cosi", je to, co by člověk měl hledat v každé potravině, v každém pohybu, v každé myšlence, v každé činnosti, kterou vykonává. A tak jsem začal hledat. Začal jsem vytvářet metodu, která by mohla dnešnímu moderně smýšlejícímu člověku, přiblížit dávnou moudrost našich předků, a která by byla praktickým a co nejjednodušším způsobem aplikovatelná v současném moderním způsobu života. Metodu, která by přinesla úlevu trpícím a pole možností hledajícím.

Vitální princip je metoda k ozdravění organismu a rozvíjení mentálních a duchovních schopností člověka. Opírá se o těchto 5 pilířů:

  • motivace
  • detoxikace
  • revitalizace
  • mobilizace
  • relaxace

Těchto pět, více či méně záhadných slovíček, skrývá celou podstatu Vitálního principu a jsou, v individuálních modifikacích, univerzálním receptem na změnu životního stylu. Rád bych vás nyní v krátkosti seznámil s tím, co se pod těmito názvy skrývá.

Motivace - je rozvinutí mentálních schopností člověka, který se rozhodl změnit svůj nevyhovující životní styl. Je to nalezení nejsilnějšího motivačního faktoru, který ve většině případů rozhoduje o tom, zda člověk vydrží na započaté cestě a svoji snahu úspěšně dotáhne do vítězného konce. Je to odstranění nebo nahrazení nevyhovujících myšlenkových programů jinými, vyhovujícími. K tomu existují různé techniky, ale o těch si budeme povídat v některém z příštích článků.

Detoxikace - je vnitřní očista organismu. Zde se už dotýkáme maličko tématu syrové, tedy vitariánské, stravy. Detoxikace je klíčovým faktorem k návratu vašeho zářícího zdraví. Zde se v metodě Vitální princip využívá různých očistných metod a technik. Jednou z klíčových, je očista tlustého střeva pomocí střevních nálevů. Jako další a neméně důležitá, je komplexní očista organismu pomocí čerstvých ovocných a zeleninových šťáv. Jako další, se ještě používají: očista jater, ledvin, kloubů a plic. V příštím článku, si všechny metody detoxikace organismu probereme podrobněji.

Revitalizace - a zde se již dostáváme k nejdůležitější části celého procesu ozdravění organismu. Je to problematika výživy a zpětné vitalizace lidského těla. Zde se mi jako nejúčinnější osvědčila výživa založená na syrových potravinách, tzv. vitariánská strava. Nejenže je to nejrozumější způsob získávání výživných látek pro zdravý a vitální organismus, ale je to ze všech hledisek jediný možný způsob dlouhodobě udržitelného zdraví a štíhlého těla. Žádný jiný způsob výživy nepřináší v delším časové horizontu takové výsledky, jako vitariánská (syrová) strava. Moje osobní zkušenost člověka, kterému se velmi snadno ukládají tuky v podkožních vstvách, je toho nesporným důkazem. Mnoho informací o syrové stravě najdete zde, na stránkách www.vitarian.cz, ale přesto se v některém z příštích článků tohoto tématu dotkneme, i s praktickými příklady přípravy jídel, kombinací potravin, jejich správnou konzumací (žvýkání a prosliňování) a výběrem nejvhodnějších druhů ovoce, zeleniny, ořechů a semen.

Mobilizace - je soubor jednoduchých pohybových aktivit, které navrací pružnost, sílu, vytrvalost a kondici tělu, které je vlivem sedavého způsobu života a nesprávné výživy, ve větší míře náchylné k různým obstrukcím, zraněním, ztuhlosti, bolestem pohybového aparátu a v neposlední řadě obezitě, která má nejen zdravotní důsledky pro náš život, ale také ničivé následky pro náš vzhled a s tím spojené sebevědomé vystupování. Řešením jsou různá aerobní a anaerobní cvičení, posílení hlubokého stabilizačního systému a protahovací cvičení. Několik tipů na nejlepší z výše uvedených pohybových aktivit, najdete v samostatném článku, věnovaném pouze tomuto tématu.

Relaxace - je vlastně vše, co přispívá k odpočinku a regenaraci lidského organismu. Může to být obyčejný, ale klíčový spánek, pobyt v sauně, masáže, meditace, mantry, četba duchovní literatury, pobyt na slunci a ionizovaném vzduchu, láska, sociální kontakty apod. Většina z těchto aktivit, přispívá v nemalé míře k tvorbě neurotransmiterů, které jsou, jakožto přenašeče nervových vzruchů, klíčové pro náš šťastný a radostný život. Dalo by se říci, že čím více relaxace, tím více štěstí, pohody, spokojenosti a radosti, v našem životě. Také relaxaci, bych rád věnoval samostatné pojednání.

Tak přátelé, to je v kostce metoda Vitální princip. Pokud vzbudil vaši zvědavost a rádi byste se o tomto systému dozvěděli něco více, přineseme pro vás v dalších článcích na www.vitarian.cz mnoho teoretických i praktických informací. Nedočkavce bych rád pozval na své webovky www.vitalniprincip.cz nebo www.facebook.com/vitalniprincip , kde na vás čeká mnoho informací a rychlých tipů.

Jindřich Tvrdík
Výživový poradce a osobní trenér


Komentáře ke článku


( Celý článek | Autor: Jindřich Tvrdík)