Aktuálně

02.06.2019: Výroba raw čokolády
14.10.2012: Vitariánský kalendář
11.08.2011: Bedničková služba
09.04.2011: Vitariánská, tedy tepelně nezpracovaná strava
23.04.2010: Sanatorium
27.02.2010: Odšťavňovače Champion Bio
11.08.2006: Lifefood.cz
byla spuštěna webová prezentace Lifefood.cz - stránky o živé stravě s novými produkty, informacemi, recepty a články
26.05.2006: CHT v Praze
Hledáte-li v Praze CHT centrum jedno z mála je na adrese: Lázně Cherubín, Školská 36, Praha 1 a tel. čísle:774669921. Paní Vendula už CHT nedělá.

Raw is fun!

Nezdravá strava je stejně návyková jako heroin

Vydáno dne 13. 11. 2011 (8254 přečtení)
Nezdravá strava je téměř stejně návyková jako heroin - podle poslední studie vědců z Scrippsa Research Institute představené na valném výročním shromáždění Society for Neuroscience.

"Jde o nejúplnější důkaz který prokazuje, že obezita a narkomanie mají stejné neuro-biologické základy" řekl vědec Paul Johnson.

Výzkumníci vytvořili tři skupiny krys: první dostávala jen zdravou výživu, druhá byla krmena zdravou stravou s omezeným přístupem k nezdravé stravě a třetí měla neomezený přístup k nezdravé (odpadní) stravě. Tato nezdravá strava zahrnovala tvarohový koláč, čokoládu, piškotové buchty a tučné maso. Krysy ve třetí skupině se velice rychle staly otylé, zatímco váha v prvních dvou skupinách se nezměnila.

Při testování efektů nezdravé stravy na centra potěšení v mozku, v oblasti ovlivňované drogami, badatelé tyto centra povzbuzovali kdykoliv krysa běžela v kole. Čím déle krysa běží v kole, tím více potěšení přijímá.

Zatímco krysy v prvních dvou skupinách nezměnily délku doby strávenou v kole aby dosáhly svého potěšení, krysy ze třetí skupiny stravující se nezdravou stravou běžely v kole mnohem delší dobu, protože jejich mozkové centrum pro potěšení se stalo následkem stravy méně citlivé. V souladu s tímto nálezem, krysy ze třetí skupiny začaly jíst stále více nezdravého jídla a tím docílily, že se stály stále více necitlivými pro potěšení (radost) -začarovaný kruh (nezdravé jídlo - málo citlivosti k radosti, a proto stále více nezdravého jídla, které uměle vyvolává pomíjivé pocity radosti a z toho plyne stále menší přirozená citlivost pro pocity radosti a spokojenosti).

Vědci potom začali krysy vystavovat bolestivým elektrickým šokům, vždy když jedly nezdravou stravu. Krysy z druhé skupiny rychle přestaly jíst nezdravou stravu, ale krysy ze třetí skupiny pokračovaly ve svém jídelním flámu, nedaly se zastrašit.

"Ztratíte jakoukoliv kontrolu. Je to charakteristický znak závislosti," vysvětloval vědec Paul Kenny.

Když krysám ze třetí skupiny odebrali nezdravou stravu a dali jim zdravé jídlo, ony ho odmítly a celé dva týdny nic nejedly.

"Je to, jako byste tyto tělesné pochody zlomily, je potom velmi, velmi obtížné vrátit se k věcem, k dřívějším návykům," řekl Kenny. "Systém jejich volby potravin se dramaticky změnil."

"Na těchto krysách jsme pochopili hlavní rys návyku na nezdravém jídle a tento princip se dotýká každého z nás."

Komentáře ke článku


( Celý článek | Autor: Marie Špačková| Zdroj: www.naturalnews.com )