Aktuálně

27.04.2019: Jak začít s RAW FOOD - Love of raw
24.04.2019: Odšťavňováním k trvalému zdraví
14.10.2012: Vitariánský kalendář
11.08.2011: Bedničková služba
09.04.2011: Vitariánská, tedy tepelně nezpracovaná strava
23.04.2010: Sanatorium
27.02.2010: Odšťavňovače Champion Bio
11.08.2006: Lifefood.cz
byla spuštěna webová prezentace Lifefood.cz - stránky o živé stravě s novými produkty, informacemi, recepty a články
26.05.2006: CHT v Praze
Hledáte-li v Praze CHT centrum jedno z mála je na adrese: Lázně Cherubín, Školská 36, Praha 1 a tel. čísle:774669921. Paní Vendula už CHT nedělá.

Raw is fun!

Proč je meloun velkým nutričním zdrojem

Vydáno dne 06. 11. 2011 (10193 přečtení)
Kdo by si pomyslel, že v melounu je zabalená tak významná nutriční výživa? Obvyklá představa je, že meloun je jen voda a cukr, že je sice neškodný, ale nedostatečný pro výživu. Špatně! Meloun má mnohem více výživové hodnoty než běžné kalorické potraviny!Meloun

Je těžké na trhu získat organický (a tudíž nejkvalitnější) meloun. Ale dobrá zpráva je, že běžně komerčně pěstované melouny nepatří mezi dvanáct nejšpinavějších a nejvíce stříkaných druhů ovoce. Místo toho patří mezi patnáct nejvíce čistých ne-organických plodů.

Co meloun nabízí

 • má málo kalorií a přitom nasytí
 • je vynikající zdroj vit. C, hlavního antioxidantu
 • je vysokým zdrojem beta-karotenu(ten s vitamínem C podporuje zrak a zabraňuje gluakomu,různým druhům rakoviny a srdečním onemocněním, snižuje příznaky artritidy a minimalizuje astmatické potíže)
 • obsahuje vitamin B, zejména B1(thiamin) a B6(pyridoxin)
  • Thiamin=udržuje elektrolyty a nervový systém
  • Pyridoxin=nezbytný pro enzymatické funkce, které přeměňují potraviny na buněčnou energii
 • maso, neboli buničina melounů obsahuje lykopen(tento antioxidant je veleben pro svou schopnost výrazně minimalizovat riziko rakoviny-opakovaně prokázal na lidech schopnost chránit před růstem rakoviny-a to hlavně u rakoviny prostaty, prsu, karcinomu endometria, karcinomu plic a kolorektální rakoviny
 • obsahuje minerály: draslík a hořčík
  • Draslík: důležitý pro kardiovaskulární zdraví, pro mozek a pomáhá eliminovat ledvinové kameny a zároveň eliminuje zadržování tekutin
  • Hořčík: je považován za hlavní minerál a je spojen s více než 300 buněčnými metabolickými funkcemi- a velmi často je v naší potravě nedostatečně zastoupen, což má za následek špatný zdravotní stav naší současné populace a příznaky jsou: podrážděnost, napětí, poruchy spánku a svalové křeče, infarkty a jiné závažné onemocnění.

Meloun neztrácí tak moc výživové hodnoty ani když je nakrájený a uloží se do ledničky na rozdíl od většiny jiných produktů. Ale je moudré ho před konzumací včas vytáhnout a nechat ohřát na pokojovou teplotu. To maximalizuje jeho výživovou hodnotu.

Komentáře ke článku


( Celý článek | Autor: Marie Špačková)