Aktuálně

27.04.2019: Jak začít s RAW FOOD - Love of raw
24.04.2019: Odšťavňováním k trvalému zdraví
14.10.2012: Vitariánský kalendář
11.08.2011: Bedničková služba
09.04.2011: Vitariánská, tedy tepelně nezpracovaná strava
23.04.2010: Sanatorium
27.02.2010: Odšťavňovače Champion Bio
11.08.2006: Lifefood.cz
byla spuštěna webová prezentace Lifefood.cz - stránky o živé stravě s novými produkty, informacemi, recepty a články
26.05.2006: CHT v Praze
Hledáte-li v Praze CHT centrum jedno z mála je na adrese: Lázně Cherubín, Školská 36, Praha 1 a tel. čísle:774669921. Paní Vendula už CHT nedělá.

Raw is fun!

Papája

Vydáno dne 21. 03. 2004 (16291 přečtení)


Popis a historie:
Papája neboli Pawpaw pochází z vápencové oblasti ze Střední Ameriky, kde stále roste divoce i v dnešní době. V 15. století španělští a portugalští námořníci dovezli toto ovoce, které se rychle rozšířilo i v ostatních koloniích v západní a jižní Indii. Papája byla také dovezena do tropických oblastí Tichého oceánu. Časem se rozšířila do všech tropických oblastí. Vytrvalejší druhy dokonce rostou i v subtropických oblastech. Stromy dorůstají do výšky 10-ti metrů. Plod je elipsovitý a v nezralém stavu vypadá podobně jako meloun, který váží 0,5 – 9 kg. Plody jsou různých velikostí, tvarů a barev. Nejběžnější je žlutá, oranžová a červená papája. Papáje rostoucí na Havaji jsou menší a chuťově připomínající jahody, naopak mexické jsou mnohem vetší a obsahují velké množství enzymů.
Sladká dužnina je chuťově podobná melounu, ale je jemnější a krémovější. Střed plodu tvoří mnoho malých semínek, která jsou jedlá, pálivá a připomínají pepř či pálivou ředkvičku.

Přínos pro lidské zdraví:
Dužnina obsahuje velké množství alkalických minerálů hlavně vápník, vitamín A ( který je v ovoci neobvyklý ) a velmi koncentrované množství vitamínu C. Papája čistí a uklidňuje trávící soustavu. Zlepšuje poruchy trávení a zmírňuje plynatost.
Čím je papája zralejší, tím obsahuje méně enzymu papain. Papain je proteinový trávící enzym známý svými čistícími schopnostmi a v boji proti rakovině. Velké množství tohoto enzymu obsahuje šťáva nezralého plodu. Papain je používán v kosmetickém průmyslu. Tento enzym rozpouští odumřelé vrstvy kůže a současně alkalické minerály vyživují a podporují tvorbu zdravé a krásné pokožky. Nejen pro ženy s rakovinou prsu je doporučováno jíst částečně nezralou papáju. Protože papája má vysoký obsah enzymů a nízký obsah cukru, je skvělým pomocníkem proti rakovině. Dále napomáhá v boji proti mrtvici, kornatění cév a infarktu.

Semínka papáje působí proti parazitům a můžeme je jíst čerstvá nebo sušená, nejlépe na lačno. Pokud se nám chuť zdá příliš silná, můžeme je zkombinovat s datlemi nebo medem. Semínka se nepolykají celá, ale musí se dobře rozkousat, aby se mohl projevit jejich efekt. Můžeme je jíst každý den a obzvláště pokud se chystáme do exotických krajin. Zde nám pomohou chránit se před cizopasnými organizmy. Lidově říkáme: je potřeba vypálit červa.

Jak nakupovat papáje
Papája by měla mít žlutooranžovou barvu. Čím je plod zelenější tím je méně zralý ( a také obsahuje více enzymů ). Nejlépe vybírat méně zralé, tvrdší a vyhýbat se plodům se skvrnami.

Příprava masky:
Slupku necháme 5-10 minut namočenou ve vodě. Potom necháme na obličeji asi 15 minut ( doba je závislá na typu pleti ) a vyhneme se očím a rtům. Protože papáje obsahují silné enzymy dáváme pozor na popáleniny, které by se mohly objevit. Nakonec obličej opláchneme vodou. Pleť je zářivější, svěží a vypadá mladší. Používáme 1-3x týdně podle typu pokožky.


Tip Vitariána:
Papája je velice výživná a chutná záležitost. Kdykoliv máme příležitost si alespoň nějakou dopřát, neměli bychom ji promarnit. Papája nám pomůže alkalizovat a povzbudit náš organizmus. Velice vhodná je konzumace i s jejími semínky po půstu.( Celý článek | Autor: vitarian development team)