Aktuálně

27.04.2019: Jak začít s RAW FOOD - Love of raw
24.04.2019: Odšťavňováním k trvalému zdraví
14.10.2012: Vitariánský kalendář
11.08.2011: Bedničková služba
09.04.2011: Vitariánská, tedy tepelně nezpracovaná strava
23.04.2010: Sanatorium
27.02.2010: Odšťavňovače Champion Bio
11.08.2006: Lifefood.cz
byla spuštěna webová prezentace Lifefood.cz - stránky o živé stravě s novými produkty, informacemi, recepty a články
26.05.2006: CHT v Praze
Hledáte-li v Praze CHT centrum jedno z mála je na adrese: Lázně Cherubín, Školská 36, Praha 1 a tel. čísle:774669921. Paní Vendula už CHT nedělá.

Raw is fun!

Pomeranč

Vydáno dne 10. 01. 2004 (25802 přečtení)

Popis a historie
Nejsladší a nejoblíbenější z citrusů a zároveň jeden z nejoblíbenějších plodů na světě vůbec. Kdo by neznal pomeranče. Jejich šťáva je velice oblíbena buď samotná, jako výborný a velice zdravý ranní nápoj. Většinou to však bývá šťáva pasterovaná, znehodnocená teplem.

Pomeranče pochází z tisíce let staré Asie. Pomeranče byly Evropě představeny v 15-tém století. Pomerančovníky začaly být sázeny na Karibských Ostrovech v pozdním 15-tém století, potom co tam Christopher Kolumbus dovezl semínka na jeho druhé výpravě do nového světa. Na Floridu byli dovezeny Španělskými objevovateli v 16-tém století a následně také Španělskými misionáři do Kalifornie ve století 18-tém. Nyní jsou největšími pěstiteli pomerančů na světě státy jako US, Brazílie, Mexiko, Izrael a Španělsko.


Konzumace a její přínos pro lidské zdraví
Pomeranče obsahují látky snižující vysoký krevní tlak, cholesterol a působí protizánětlivě. Nejvíce těchto látek najdeme ve slupce a také hned pod slupkou pomeranče a to v bílé dužnině. Zde je jich mnohem více než ve vodnatém středu. Tyto velice zdraví prospěšné látky jsou často nevyužity hlavně při výrobě pomerančového džusu. Pomeranče dále obsahují níže zmíněný zázračný Vitamin C, užitečnou vlákninu, některé důležité Vitaminy B zahrnující thiamin, foláty, kyselinu panthotheinovou (B5), vitamin B6 (pyridoxin) a riboflavin (B2). Nadále obsahují Vitamin A (ve formě beta-karotenu) a minerály vápník a draslík. A podobně jako pitím grapefruitového nebo jablkového džusu redukujeme riziko tvorby ledvinových kamenů díky kyselině citrónové.
Také půst pouze na čerstvé pomerančové šťávě rozpouští hleny a pomáhá uvolňovat zbytky degranovaných jídel usazených ve střevech. Mnoho lidí podstoupilo pod dohledem doktorů několikatýdenní orange-juice půst se skvělými výsledky. Jen si vzpomeňme na omlazovací metody doktora Normana Walkera!
Podle dalších lékařských studií, konzumace pomerančů snižuje také riziko tvorby vředů a rakoviny žaludku a plic.

Vitamin C
Pomeranče určitě znáte jako výborný zdroj vitamínu C, stejně jako ostatní citrusy. Jeden pomeranč obsahuje kolem 90-ti procent tělem požadovaného množství vitamínu C. Ale víte jak je vitamín C vhodný pro lidské zdraví? Je to jeden z hlavních antioxidantů vůbec nalezitelný v jídle a primární, ve vodě rozpustitelný antioxidant v lidském těle. Vitamin C putuje tělem a neutralizuje jakékoliv volné radikály se kterými přijde do styku jak v buňce tak i mimo ni. Volné radikály působí na zdravé buňky těla tak, že je poškodí včetně jejich membrány. Také většina zanícení a otoků těla je způsobena díky nim. Právě to, jak vitamin C působí v těle, je jeden z mnoha důvodů proč se tento důležitý vitamin ukázal být pomocný v redukování některých symptomů astmatu, osteoarthritidy a revmatické arthritidy. Jak volné radikály ničí krevní cévky a mění cholesterol a ucpává jím stěny tepen, tak vitamín C je pomocný při prevenci rozvoje atherosklerózy a diabetického srdečního záchvatu. Vitamin C je velice důležitý ke správné funkci imunitního systému. Hlavním cílem imunitního systému je ochránit nás před nemocemi. Takže nějaký extra vitamin C může být užitečný při nachlazeních, chřipkách a stále se vracejících ušních infekcích. Nezaplatitelný užitek vitamínu C pro lidský organismus není tolik překvapující, neboť vědecké výzkumy ukázaly, že konzumace zeleniny a ovoce s vysokým obsahem tohoto vitamínu je spojena se sníženým rizikem smrti způsobený všemi možnými příčinami zahrnujícími srdeční choroby, záchvat a rakovinu.

Výborný zdroj vlákniny
Zdraví prospěšné látky v pomeranči pokračují jejich vlákninou. Jeden pomeranč obsahuje asi 15 procent denní dávky vlákniny, která se ukázala být prospěšná také ke snížení hladiny cholesterolu v krvi a být pomocná při prevenci atherosklerozy. Vláknina také dokáže pomáhat držet hladinu cukru v krvi pod kontrolou. Také díky tomuto může být pomeranč zdravá pochoutka pro lidí trpící cukrovkou. Navíc přírodní ovocný cukr v pomeranči - fruktóza, může být nápomocná k udržení hladiny cukru v krvi před jeho zvýšením po jídle, příliš vysoko. Vláknina pomeranče dokáže na sebe navázat rakovinotvorné chemikálie a udržet je od vstřebání střevem, což je další pozitivní věc na ochraně proti rakovině. Nadále pomerančová vláknina pomáhá redukovat nežádanou zácpu a/nebo průjem těm, kteří trpí podrážděným střevem.

Výběr a skladování pomerančů
Pomeranče nemusí být nutně jasně oranžové barvy aby byly dobré. Avšak pomeranče, které nejsou pěstovány biologicky tak mohou být odzeleněny - nabarveny na jasnou oranžovou barvu pomocí dobarvovacích chemikálií. I když jsou pomeranče zčásti nazelenalé a mají po sobě skvrnky zabarvené dohněda, mohou být výborné. Nevybírejte si pomeranče, které všechny vypadají stejně a jsou příliš vzhledově dokonalé. Důležitým, ale ne hned tak zjevným faktorem je, jestli obsahují pecky. Ty umožní další reprodukci a další rozvoj této plodiny. Téměř všechny plody obsahují v přirozeném stavu pecky jinak by jejich druh vymřel a nebyl by možný pokračovat dál v životě. Plodiny bez pecek jsou lidmi upraveny - hybridizovány (šlechtěny) a mají nepřirozeně vysoký obsah cukru a málo ostatních živin. Pokud pomeranče krájíte i se slupkou, je dobré je před tím alespoň opláchnout pro zamezení smísení s možnými chemikáliemi či nečistotami na vnější straně slupky.
Stejně jako u ostatních citrusů, nezapomínejte, že po rozkrojení či odšťavnění začíná oxidační proces do 15-ti minut.

Tip Vitariána
Výborné použití pomeranče je na ovocné džusy a koktejly buď spolu s ostatním ovocem nebo samotný. Udělat si takový den nebo dva na pomerančové šťávě, dokáže být velice vzpružující díky tomuto alkalickému ovoci. V zimním období je u nás dostupné větší množství citrusů a za přijatelnější ceny než v letních dnech a tak je škoda nevyužít této nabídky obchodů a supermarketů. Šťávu z pomeranče můžeme použít také do salátu. Kromě skvělé chuti tak dosáhneme rovnováhy tuků, cukrů a chlorofylu.

Související články:
Grapefruit (04.01.2004)
Citrón a Limetka (01.01.2004)

( Celý článek | Autor: vitarian development team)