Aktuálně

27.04.2019: Jak začít s RAW FOOD - Love of raw
24.04.2019: Odšťavňováním k trvalému zdraví
14.10.2012: Vitariánský kalendář
11.08.2011: Bedničková služba
09.04.2011: Vitariánská, tedy tepelně nezpracovaná strava
23.04.2010: Sanatorium
27.02.2010: Odšťavňovače Champion Bio
11.08.2006: Lifefood.cz
byla spuštěna webová prezentace Lifefood.cz - stránky o živé stravě s novými produkty, informacemi, recepty a články
26.05.2006: CHT v Praze
Hledáte-li v Praze CHT centrum jedno z mála je na adrese: Lázně Cherubín, Školská 36, Praha 1 a tel. čísle:774669921. Paní Vendula už CHT nedělá.

Raw is fun!

Pojmový slovník

Vydáno dne 30. 11. 2003 (12848 přečtení)


Vitarián - vitariánství
Vitarián je někdo, kdo konzumuje pouze živou rostlinnou stravu. Vita znamená život, proto do této množiny nezapadají mrtvoly typu vařená strava a maso v jakémkoliv stavu. Vitariáni nepijí vodu z vodovodu a většinou nepoužívají přípravky jako je zubní pasta, sprchové gely a všelijaké drogistické zboží. V žádném případě nepoužívají léky a drogy všech druhů.

Živá strava
Vše rostlinného původu, co neprošlo tepelnou úpravou ani žádnou jinou denaturizací. Vše rostlinné co si zachovává svoji integritu a obsah enzymů.

Vegetarián - vegetariánství
Vegetarián je někdo, kdo konzumuje vše kromě stravy, která je složena z mrtvých (zabitých) živočichů. Vegetariáni se ale nevyhýbají mléčným výrobkům ani vajíčkům. Správné označení je lacto-ovo-vegetarian. Kdokoliv, kdo konzumuje maso včetně rybího, polévky na bázi masoxu a jiných bujónů včetně zeleninového, tavené a některé tvrdé sýry, trvanlivé smetany, některé kořenící přípravky a zmrzliny, nemůže být označován jako vegetarián.

Vegan - veganství
Vegan je někdo, kdo konzumuje pouze stravu rostlinnou, a to v jakémkoliv stavu. Kdokoliv, konzumující stravu živočišného původu nebo s živočišnou složkou, nemůže být považován jako vegan (mléko, sýry, vajíčka).

Detoxifikace
je proces, kdy dochází k vylučování škodlivin z těla. Může být podpořena půstem, pitím čerstvých šťáv, výplachem střev nebo klystýrem. U většiny lidí ji znemožňuje vyšší hustota krve, která pak nemůže přijímat toxiny z lymfy a škodliviny se v těle usazují. Pokud detoxifikace nastane, může být doprovázena nepříjemnými pocity, bolestí hlavy a řadou dalších tzv. detoxifikačních symptomů.

Intoxikace
Je opačný proces než detoxifikace. Doslova znamená otrávení, ale je to také dlouhodobé usazování škodlivin v těle. Jejich původ je v denaturované stravě, hlavně živočišných produktech a smažených jídlech, znečištěné vodě a vzduchu.

Osmóza
Proces, kdy se z tekutin, které mají vyšší hustotu, dostávají částečky do míst, kde je hustota nižší = vyrovnávání hustoty. Probíhá přes propustné membrány tělesných tkání.

Leukocytóza
je zvýšení hladiny bílých krvinek v krvi. Bíle krvinky, jak je známo, mají funkci obrannou a objevují se v krvi vždy, po vpádu cizích částic (virů) do těla, a také po požití vařené potravy.

Denaturizace
Proces, kdy se přírodní organický materiál přetváří na anorganickou hmotu. Děje se to především, když přijde do styku s teplotami nad 40°C.

Lymfa
Je tělesná tekutina, ve které "plavou" všechny buňky. Zásobuje je živinami, odvádí nepotřebné produkty metabolismu a toxiny. Je to velice složitý systém s pro tělo naprosto zásadními funkcemi. Dochází k výměně látek s krví. 99% lymfy tvoří leukocyty. Celková délka lymfatických cév je 150 000 km!! Tyto cévy jsou ucpávány zbytky složek potravy, které jsou z jakéhokoliv důvodu nerozložitelné (přehřáté tuky, denaturovaný škrob). Pokud chápeme důležitost lymfy, je lehké si představit následky jakéhokoliv narušení její funkce. Příklady jsou jasné - nekonečný výčet chorob, jimiž lidé trpí.

Enzymy
jsou to specializované proteiny, které mají v těle funkci "dělníků". Účastní se trávení, kdy štěpí složky potravy, a také metabolismu, kdy vstupují do chemických procesů v těle, při nichž vznikají látky složitější z jednodušších a naopak. Jsou přítomny také v syrové stravě, která nebyla znehodnocena teplem nad 45 °C. (viz článek ENZYMY - život v organické hmotě)

» sekce Jak postupovat

» zpět do sekce Úvod
( Celý článek | Autor: vitarian development team)